Gyógyszerfejlesztéssel a vírus pusztítása ellen
A koronavírussal kapcsolatos egyetemi kutatásokról, az ipari partnerekkel közös fejlesztésekről, a vírus ellen bevethető gyógyszerekről és az oltóanyaggyártásról is beszélt Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora a Debrecen TV Közügy Extra című műsorának pénteki adásában.
Az első csatát megnyertük
Magyarország Európa egyik legjobban teljesítő országa járványügyi szempontból – jelentette ki a DE Járványügyi Munkacsoport vezetője a Debrecen Televízióban. Várkonyi István szerint az időben meghozott és betartott intézkedésekkel csatát nyertünk a koronavírussal szemben.
Új szabályok a Nagyerdei Étteremben
Szakértői tevékenységével segítette a Nagyerdei Étterem folyamatainak átalakítását a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kara. A cél az volt, hogy az étterem megrendelői a koronavírus-járvány ideje alatt is a helyzet sajátosságait figyelembe véve magas minőségű szolgáltatásban részesülhessenek.
IK: a járvány terjedését modellezik
A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás módszereivel jelzik előre a koronavírus-járvány terjedését a Debreceni Egyetem Informatikai Karának kutatói. A több kar közreműködésével készült speciális szoftver folyamatosan modellezi a várható esetszámot és a járvány alakulását.
Járványok régen és ma
A vírusok és a járványok mindig próbára tették az emberiséget és a tudományt. A betegségek történetében azonban előbukkan egy visszatérő jelenség: az emberi magatartás.
Új mentálhigiénés szolgáltatások
A járvány idején kialakult szokatlan helyzetben új szolgáltatásokat kínál a hallgatóknak és dolgozóknak a Debreceni Egyetem Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központja (DEMEK).
A következő tanévre készülnek
Új oktatási szemléltető eszközökkel és 500 tölgy facsemetével gazdagodott a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiuma. A taneszközök a mezőgazdasági géptan megértésében segítik majd a diákokat. Az intézmény a következő tanévben bővíti oktatási kínálatát is.
Szántóföldi körkép járványhelyzetben
A mezőgazdasági munkák a tervezett módon zajlanak a földeken. A járványügyi veszélyhelyzet egyelőre nem okozott nagyobb fennakadást a munkák elvégzésében. A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság főigazgató-helyettesét a járvány hatásairól kérdeztük.
Újabb védőfelszerelések az egyetemnek
Folyamatosan érkeznek a szállítmányok a Debreceni Egyetemre. Péntek délelőtt több ezer maszkot, kesztyűt és védőruhát szállítottak az intézmény központi raktárába. A védőfelszereléseket a klinikák és az egyetemi kórház orvosai, egészségügyi dolgozói kapják meg.
Előszűrés a sátorban
Minden érkező beteget előszűrnek a Kenézy Gyula Egyetemi Kórháznál felállított katonai sátorban. A lázmérés és a kikérdezés alapján a fertőzésgyanús pácienseket elkülönítve kezelik. A kihelyezett másik sátorban pedig az ellátáson átesett, hazainduló betegek várakozhatnak.